Шодрош је новосадска плажа на Дунаву, која се налази недалеко од познате плаже Штранд. Због своје релативно ниске прометности и комерцијализације постала је омиљено место оним Новосађанима који би радије уживали у миру и тишини природе као и приватности и пространости коју ова плажа пружа, наспрам организованих забавних и комерцијалних садржаја. Шодрош је један нетакнут кутак природе приобаља Дуава, окружен високо урбанизованим Новим Садом и као такав – оаза за све наше суграђане али и посетиоце Новог Сада, која пружа свима неопходан одмор од градског сивила као и освежење на води током врелих летњих дана.
Међутим, њена највећа предност истовремено је и њена највећа мана, па је због своје релативне „ушушканости“ њено уређивање и чишћење нешто што се олако може превидети, а количина смећа нешто што се може потценити и занемарити. Узимајући у обзир близину Рибарског острава и новосадског насеља Телеп, садржај и фреквенцију људи на дневном нивоу, природа на потезу од касарне на Лиману ИВ до шпица Рибарског острва је заиста под великим притиском.
На основу података из Студије заштите Споменик природе „Рибарско острво“, значајно природно добро, коју је израдио Завод за заштиту природе Србије 2006. године, од аутохтоних шумских заједница на ширем поменутом подручју присутна је заједница беле врбе (Ass. Salicetum albae Issl. 1936.) која у виду уског појаса прати ток реке, заједница беле врбе и црне тополе (Ass. Salici-Populetum), заједница бадемасте врбе (As. Salicetum triandrae), заједница тополе и пољског јасена (Ass. Populo-Fraxinetum angustifoliae) и др. Дендрофлору чине искључиво листопадне врсте дрвећа карактеристичне за приобална подручја. На поменутом простору присутна је шумска заједница беле и црне тополе (Populetum albo-nigrae) чији спрат дрвећа чини бела топола (Populus alba L.), црна топола (Populus alba L.), вез (Ulmus effusa Willd.), бела врба (Salix alba L.). Од жбунастих врста на овом простору присутна је бадемаста врба (Salix triandra L.), ракита (Salix purpurea L.), црвена удика (Viburnum opulus L.), црни трн (Prunus spinosa L.), свиб (Cornus sanguinea L.), петосемени глог (Crataegus pentagyna Waldst. et Kit.), зова (Sambucus nigra L.), Од инвазивних дрвенастих врста присутан је западни копривић (Celtis occidentalis L.), пајавац (Acer negundo L.), багремац (Amorpha fruticosa L.) и др. Од алохтоних врста јавља се бели дуд (Morus alba L.), Лијане су присутне са следећим врстама: дивља лоза (Vitis silvestris Gmel.), павит (Clematis vitalba L.) и хмељ (Humulus lupulus L.).
Еколошко удружење „Зелени Сад“ препознало је значај природне оазе, Шодроша, очуваности њене природе као и потребу да се она улепша, очисти и уреди, због чега смо спровели пројекат „Наша оаза Шодрош“ финансиран од стране Фондације „Нови Сад 2021 – Европска престоница културе“.
Студенти архитектуре Тања Тубић и Алекса Шакота, помогли су нам да развијемо идејно решење и архитектонски план. Мобу, акцију укључивања локалне зајднице, смо организовали 30.06.2020. године, када смо уредили јавну зелену површину уз помоћ ЈКП „Градско Зеленило“, поставили мобилијар, модерну клупу за шетаче и надстрешницу, као и преко потребне четири канте за смеће које представљају улагање у чистију будућност за Шодрош. Такође смо засадили вишегодишње биљке, а планирамо да засадимо и дрвеће од септембра, када се стекну повољни временски услови за садњу.
Додатно бисмо се захвалили на подршци и помоћи при реализацији пројекта свим учесницима, од волонтера нашег Удружења до Расадника цвећа „Мушкатла“, радника Галенс Инвест, као и господи Здравку Љепоји, Јожефу Барни, Бошку Веселиновићу, Жељку Курану и наравно још једном Фондацији „Нови Сад 2021 – Европска престоница културе“.